Nakkushaigused, epideemia, mürgistus

Tegutsemine erinevates kriisiolukordades

Tervisevaldkonnas on peamisteks hädaolukorraks kujuneda võivateks riskideks nakkushaigused ja mürgistused. Teatud ebasoodsate tingimuste kokkulangevusel võib nakkushaiguste ulatuslik levik põhjustada epideemia hädaolukorra, aga ka paljude inimeste samaaegne mürgistus võib viia hädaolukorrani.

Nakkushaigus on inimese, looma või linnu haigus, mida põhjustavad nakatunud inimeselt, loomalt või linnult tervele vastuvõtlikule inimesele levivad haigust tekitavad ehk patogeensed mikroorganismid (bakterid, viirused, algloomad, prionid, riketsiad, parasiitseened, ussnugilised ehk helmindid, keha väliskatete parasiidid ehk ektoparasiidid).

Nakkushaigus on nakatunud inimese organismi ja haigustekitava mikroorganismi vastastikuse toime ehk nakkusprotsessi tagajärg.

Epideemia puhul jõuab maailmas inimeselt inimesele leviv nakkushaigus teatud piirkonda ning hakkab seal ulatuslikult levima, haiguse peatamiseks on vajalik laiaulatuslikult rakendada nakkustõrjemeetmeid.

Paljude inimeste üheaegne mürgistus on võimalik, kui tarbitakse mürgist ainet sisaldavat toodet, mis on tarbijatele laialt kättesaadav. Ulatuslik mürgistus võib tekkida ennekõike illegaalseid tooteid tarbides, sh salaalkohol, narkootikumid või illegaalsed ravimid.

Terviseamet on tutvustanud riskianalüüside tulemusi ka meedia vahendusel.

Rohkem infot: https://www.terviseamet.ee/et/uudised/terviseamet-suurimad-ohud-tervishoius-ulatuslik-murgistus-ja-epideemia ja https://www.err.ee/902697/analuus-eesti-tervishoiu-suurimad-ohud-on-ulatuslik-murgistus-ja-epideemia

Viipekeelne tutvustus:

  Nakkushaigused ja epideemia

  Selleks, et ennetada epideemia teket ja tulla epideemia ajal toime, toimi järgmiselt:

  • väldi haiguse leviku ehk riskipiirkonda reisimist;

  • jälgi Terviseameti avaldatud infot viiruse leviku viisi ja nakkusennetusmeetmete kohta;

  • järgi alati hügieeninõudeid ja pese korralikult käsi;

  • haigustunnuste tekkides püsi kodus ja helista oma perearstile, raskema tervisemure korral hädaabinumbril 112;

  • Väldi haiglate erakorralise meditsiini osakondade põhjuseta külastamist, sest lähikontaktid soodustavad nakkushaiguste levikut;

  • Veendu, et kodus on olemas piisav ravimivaru - apteekide töö ja varustamine võivad olla epideemia ajal häiritud.

  Rohkem infot leiad Terviseameti kodulehelt: https://www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus

  Vt mida peaksid teadma maskide kandmise kohta: https://www.terviseamet.ee/sites/default/files/Nakkushaigused/Trukised/mask_plakat_est.pdf

  Mürgistus

  Eestis korraldab Terviseameti mürgistusteabekeskus mürgistuste ennetamist ning mürgistuse tekkimisel või selle kahtlusel on võimalik ööpäevaringselt küsida nõu mürgistuste infoliinilt 16662. Informatsiooni mürgistuste ohtudest, nende ennetamisest ja soovitused mürgistuse korral tegutsemisest leiad mürgistusteabekeskuse veebilehelt.

  Vt ka juhendit: https://www.terviseamet.ee/sites/default/files/content-editor/Terviseametist/Trukised/trukis-kuidas_tegutseda_murgistuse_puhul.pdf