- Avaleht
- Käitumisjuhised
- Üldised käitumisjuhised kriiside korral
- Ohuteavitus
Ohuteavitus ja info kriisis
Üldised käitumisjuhised kriiside korral
Kui ohus on inimese elu, tervis või riigi julgeolek, teavitab riik elanikke võimalikult kiiresti ja laiaulatuslikult. Seda kutsutakse ohuteavituseks, kus lisaks riigi ametlikele kanalitele, meediale ja sotsiaalmeediale kasutab riik väga kiire levikuga otseteavituse viise, et anda teada, mis juhtus ning mida teha.
- Ohuteavituse saamisel suhtu sellesse ülitõsiselt, käitu kiiresti vastavalt saadud juhistele ja otsi riigipoolset lisainfot.
- Kui kuuled sireene, siis varju lähimasse siseruumi ning alles siis otsi infot.
- Esimesele ohuteavitusele järgneb alati detailsem info riigi kanalites.
- Ohustatud piirkonnas olevatele inimestele saadab riik mobiiltelefonidele teavituse nimega EE-ALARM.
- Infot, mis on juhtunud ja kuidas käituda, saab riigi kriisikanalitest: kriis.ee, olevalmis.ee, riigiinfo telefonilt 1247, samuti ERRist ja teistest uudistekanalitest. Kriisi ajal edastab riik infot ka oma sotsiaalmeediakanalite kaudu.
- Selleks, et olla valmis ohuteavitustele kiirelt reageerima, tasub juba enne kriise valmistuda olevalmis.ee juhiste põhjal.
- Uuri Maa-ameti kaardirakenduselt, kas elad või töötad piirkonnas, kus võib asuda ohtlikke ettevõtteid. Ohtlikes ettevõtetes toimuvatest õnnetustest teavitatakse samuti riigi ohuteavituse kanalite kaudu.
Ohuteavituse kanalid
- EE-ALARM teavitus mobiiltelefonidele
- Sireenid
- Veebilehed www.kriis.ee, www.olevalmis.ee
- ETV ja ETV+ ribatekst, RDS tekst Vikerraadios
- ERR ja muud meediakanalid, riigiasutuste sotsiaalmeedia
- Riigiinfo telefon 1247
Vajadusel kasutatakse ka valjuhääldiga, ukselt-uksele ning droonidega teavitamist.
Ohuteavituse edastab riik alati mitme kanali kaudu, sest kõige kiiremad teavituskanalid sisaldavad alati kõige vähem infot ning nii tagame info leviku ka olukordades, kus mõni kriisinfo kanal näiteks tehnilistel põhjustel ei toimi.
Sireenid käivitab riik ainult äärmuslikul juhul, kui on kiire ja vahetu oht inimese elule - näiteks suurõnnetused ohtlike kemikaalidega või sõjaline oht. Kui kuuled sireene, siis varju koheselt lähimasse siseruumi ning alles siis otsi lisainfot kriisiinfo kanalitest.
Ohu möödumise kohta saab samuti infot kriisiinfo kanalitest.
Kuula sireenide heli siit:
Mis on EE-ALARM?
EE-ALARM on riigi saadetud teavitus mobiiltelefonile, mis annab elanikule teada, mis on juhtunud ning mida teha. Saatjana kuvatakse EE-ALARM või kui sul pole Eesti telefoninumbrit, siis kuvatakse sõnum numbrilt: +372 5950 0000.
EE-ALARM saadetakse üldjuhul ohualas viibivatele elanikele ohuolukorra alguses ning ka selle lõppemisel. Kui oled vahepeal liikunud ohualast ära või hoopiski sinna läinud, siis võib juhtuda, et saad kas ainult alguse või lõpu teavituse.
EE-ALARMi saatmise korraldab üldjuhul sündmust lahendav asutus.